Est  Eng 

Osata esmaabi, see on sama, mis süüdata väike täht.

Ükskõik, kui kõrgel tasemel on kiirabi, oled kannatanu tegeliku saatuse otsustaja Sina!

See, mida teed Sina esimestel minutitel pärast õnnetust, otsustab kannatanu saatuse. Kiirabi ei saa seda hiljem muuta.
 

Uudised
Kass, kes aitas elada
Kodutohter kass
Santast ja elust üldiselt
Väike tüdruk ja kass
Kodutohter kass

Pool aastat tagasi juhtusin lugema igati viisakast inglisekeelsest meditsiiniajakirjast uuringut, kus tõestati, et kassi silitamine alandab mõõdukalt tõusnud vererõhku ning vähendab ärevushäireid, depressiooni ja aitab paremini toime tulla stressiga. Paraku, teaduslikult saab tõestada tänapäeval kõike, eriti kui valdad ülihästi statistikat. On ju teada kui lihtsalt on võimalik hea tahtmise korral tõestada alkoholi ja narkootikumide soodsat mõju tervisele, keskkonna saastatuse vähest toimet inimestele ja isegi seda, et sõda ei suurenda surmajuhtumite arvu, sest surm on igas põlvkonnas totaalne.

Selleks, et kasside soodus mõju tervisele minu jaoks vähegi veenvaks osutuks, hakkasin iga kord, kui kiirabiga kutsel käisime, märkima oma kaustiku, kus peredes oli kass, koer või mõlemad. Nüüd on möödas kuus kuud ja ma veetsin lõbusa nädalavahetuse andmeid kokku rehkendades.

Selgus, et hirmu ja ärevusega kaasuvaid mõõdukaid vererõhu tõuse, kus vajati kiirabi, teenindati meie brigaadi poolt selle aja jooksul 297 juhtumit. Nendest koer/ad oli majas 29 korral, kusjuures 18 juhul oli tegemist ketikoertega. Inimlembeliste kassidega peredesse ( kodus liivakast, kaapimispuu, mänguasjad, näha kass/id) kutsuti kiirabi vererõhku alandama vaid 11 juhul, mõlema lemmikuga peredesse oli kutseid 10 juhul. Ma ei oska oletada, milline on lemmikloomapidajate osakaal elanikkonnas, kuid kindlasti mitte ainult 3- 6 % vaid oluliselt rohkem. Üritan meenutada, kas ma oma 25 aastase kiirabi praktika jooksul olen üldse näinud vaatepilti, kuidas inimene väriseb paanikahäire tõttu ja samal ajal silitab voodi peal olevat kassi, aga ega ausalt ei meenu, kuigi mõnel korral meenuvad pisikesed koerad, kuid vähe, väga vähe. Uurisin Tallinnas töötavatelt kolleegidelt ja jahmatuseks kinnitasid nemadki sama. Järelikult on meie hiirepüüdjatest sõpradel ja ka teistel lemmikloomadel siiski mingi ravitoime.

Näeme seda peaaegu iga valve ajal, sagedamini kella 23- 06-ni. Tavaliselt eakam inimene kutsub kiirabi. Juba sisenedes saab selgeks, mis on vererõhu tõusu põhjus. Suur korter või külma läbilaskev suvemaja- neli seina ning üksik, unetu ja hirmunud inimene, kes meeletult kardab surma. Ümber mitte ühtegi elavat olendit. Vererõhu ravimist väärtuslikum on see, kui inimene saab rääkida, kuidas ta lapsed on maailma nurkades laiali, kes kaotas töö, kellel läheb hästi ja siis tuleb välja see peamine- viimati nägi inimene oma lähedasi jõulude ajal, kui siiski. Pool tundi juttu ja vererõhk alaneb ilma rohutagi, aga ikka ja jälle palutakse - ärge ometi minge ära. Eesti ühiskonna suurim painaja on üksindus, mille vastu otsitakse abi sadu ja tuhandeid kroone maksvatest rahustitest ja antidepressantidest ning mitte sealt, kust oleks loomulik- meie karvaste sõprade käest. Üksindusest kasvab kibestumine, tigedus ja kui sinust ei hoolita, siis kaotame võime ka ise hoolida ning sellise inimese juurest jooksevad eemale kõik elavad olendid.

Olen kindel, et ka kassiomanikke jätavad lapsed üksi- see on elu seadus, kuid nad ei satu üksinduse ja ängistuse kõike külmetavasse vangi, vähemalt saavad nad hakkama nii, et hirm ei ületa läve, mis sunnib vajutama numbrile 112.
Neil on sõbrad, kes tulevad voodisse või põlvedele, nühivad oma ninaga vastu su põske ja nurruvad. Iseenesest laskub käsi kassi seljale ja hakkab paitama, hirmust kokkupigistatud rusikas avaneb, hingamine rahuneb ja vaikselt liigub soojus peopesast südamesse. Sa hoolid ja armastad - järelikult sa elad. Inimesel tekib samas küsimus- mis juhtub siis, kui ma jään järsku tõsiselt haigeks? Kes hoolitseb minu sõbra eest siis kui ma seda ise ei enam ei saa? Siin tuleb appi võimalus lapsendada endale täiskasvanud kiisu. Rohkemgi veel- kõigil turvakodust võetud kassidel on sõbrad, kes oma endisi kasvandikke hätta ei jäta. Tarvitseb vaid teatada nende telefoninumber oma lähedastele ja lapsendatud pereliige ei jää uuesti kodutuks. Kassid aitavad meid elada õnnelikumalt, tervemalt ja täisväärtuslikumalt ka elu hilissuves ning sügises. Kaunis on elu kogu oma pikkuses nendel, kes ei ole unustanud sajaneid vana tähendamissõna - õndsam on anda kui võtta.